Hidroforlar Hidrofor Pompa Tankı Fiyatları ve Servisi Bursa

Bursa Hidrofor Sistemi Nedir? Hidroforlar Nasıl Çalışır?

Bursa hidrofor denilince akla ilk gelen firma olan Kurtez olarak; hidroforlar hakkında kaleme aldığımız içeriğimizi beğeneceğinizi umuyoruz. Hidroforlar, şehir su şebekesindeki basınç yetersizliklerinde devreye giren ve özellikle yüksek katlı binalarda veya sitelerde kullanılan bir basınçlama sistemidir. Bunun yanında su kesintisinde kullanılmak için saklanan su depolarındaki suların da tahliyesini sağlayan pompa ve kontrol elemanlarından oluşan bir sistemdir. Sistem genellikle elektrik ile çalışmaktadır. Hidrofor sistemi direkt olarak şebeke suyuna bağlanabilmektedir. Hidroforlar ve su deposu tek tek kullanılabildiği gibi bazı durumlarda birlikte de kullanılmaktadır. Temel mantığı düşük basınçlı suyun basıncının artırılması ve bunun sonucunda istenilen yüksekliğe çıkartılmasıdır. Sistem otomatik olarak çalışan bir dizi elemandan oluşmaktadır.

Kurtez Bursa Su Pompası Sistemleri; Hidrofor Nasıl Çalışır?

Hidrofor sistemin en temel elemanı hidrofor tankıdır. Tanklar, çalışma basıncına göre belirli kalınlıktaki çelik malzemeden yapılırlar. Tankın kullanılmasının ana amacı yüksek katlara veya daha uzağa verilecek suyun basıncının arttırılmasını sağlamaktır. Basınçlandırma işlemi hava kompresörünün de yardımıyla hidrofor tankında gerçekleştirilmektedir. Kullanılan bazı tanklarda hava kompresörü yerine hava enjektörü de kullanılır. Tank kapalı bir depo gibi hareket eder.

Tankın içine doldurulan suyun bir kısmı hava ile baskılanır ve suyun basıncının artması sağlanır. Basınç seviyesi tankın üzerine monte edilen manometreden okunabilmektedir. Sistemden su kullanılması ile suyun basıncı değişecektir. Ayrıca tankın tamamen su ile dolma ihtimali de vardır. Bu yüzden Hava kompresörü istenilen basıncı elde etmek için basınç otomatiği denilen bir cihaz ile otomatik olarak kontrol edilmekte ve çalışmaktadır. Basınçlı su hidrofor pompası ve tahliye borular yardımı ile taşınmaktadır. Hidroforlar sistemin saydığımız ekipmanlar harici, yardımcı elemanları da bulunmaktadır. Bu elemanlar aşağıdaki gibidir;

 • Küresel vana: Gerekli durumlarda su akışının kesilmesi için kullanılan elemandır. Aynı zamanda şiber vanası olarak da bilinmektedir.
 • Güvenlik vanası: Sistemdeki fazla basıncın dışarı atılmasından sorumludur. Bu sayede sistemin güvenliğini sağlar.
 • Selenoid vana: Hava akışının bulunduğu bölgeye takılan valf, gerekli durumlarda su seviyesine göre tankın hava emişini sağlar.
 • Seviye elektrodu: Su seviyesinin kontrolünü sağlayan elektrod su tutulan bölgede bulunmaktadır. Su seviyesinin artmasında ve azalmasında gerekli ekipmanlara sinyal gönderir.
 • Basınç şalteri: Hidrofor tankının basınç değerine göre pompanın çalışmasını düzenler.
 • Çek valfi: Takılı bulunduğu bölgede olası bir basınç azalmasında suyun ters yöne kaçmasını engeller.

Hidroforlar Hidrofor Pompa Tankı Fiyatları ve Servisi Bursa

Hidrofor Çeşitleri Nelerdir?

1- Otomatik hava şarjlı hidroforlar: Hidrofor tankının üst bölümünde bulunan yastıklama havası suda eriyebilir ya da sistemde hava kaçakları oluşabilir. Bu havanın otomatik olarak sisteme geri verilmesini sağlayan hidrofor sistemlerine otomatik hava şarjlı hidrofor sistemleri denir. Genellikle apartmanlarda ya da küçük tesislerde kullanılır.

2- Hava kompresörlü hidrofor: Hava şarj cihazları ile hava sağlanmasının yetmediği büyük tesislerde kullanılır. Özellikle tank hacmi 2000 litreden fazla olan tesislerde kullanılan hidrofor çeşididir. Büyüklüğünün yanında getirdiği bir takım dezavantajlar bulunmaktadır. Hava şarjlı hidroforlara ek olarak hava kompresör’ü gerektirdiğinden daha pahalıdır. Ayrıca kompresörün bakım ücretleri ve hava kompresör gürültüsü de ek dezavantajlardandır.

3- Membranlı basınç dengeleme tanklı hidroforlar: Hidrofor çeşitleri arasında en küçük tank hacmine sahip olanlardır. Hava ile su arasında basınca dayanıklı plastikten yapılmış bir membran(zar) bulunduğu için ismini buradan almaktadır. 5 litreden 25 litreye kadar çeşitli hacimlerde kullanılabilmektedir. Hidroforlar genellikle konutlarda kullanılır ve az yer kaplar.

Hidrofor Seçimi Nasıl Yapılır?

Hidrofor fiyatları birçok etkene göre değiştiği için ihtiyacınız olmayan hidrofor sistemini kurmak bütçeniz için olumlu olmayabilir. Bu yüzden hidrofor seçiminde hem uygun fiyatlı hem de işinize yaracak bir sistem oluşturmanız için gerekli etkenlerden bazıları şöyledir;

 • Pompanın debisi ve basma yüksekliğinin belirlenmesi
 • Hidrofor tarafından emiş yapılacaksa, kaç metre derinlikten yapılacağının belirlenmesi
 • Elektrik şebekesinin monofaz(220v) mı trifaz(380v) mı olduğunun bilinmesi
 • Montaj yapılacak yerin genişliği, nem ve sıcaklık durumu
 • İhtiyaç duyulan genleşme tankının büyüklüğü (daire sayısı ve bina yükseliği bu büyüklüğün belirlenmesinde büyük önem arz eder.)

Hidrofor Sistem Arızaları

Hemen hemen her sistemde olduğu gibi hidroforlar da zaman içerisinde kullanım sıklığına ya da kullanılan malzemenin deformasyonuna bağlı olarak arızalar verebilmektedir. Hidroforun sürekli çalışıyor olması ya da çok sık aralıklarla devreye girmesi, hidrofor sisteminde meydana gelen arızalardan dolayı gerçekleşmektedir. Hidroforlar ve olası arızalardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Hidrofor pompa genleşme tankında gerçekleşen bir arıza olabilir.
 • Şebeke suyunun kesilmesinden dolayı hidrofor devreye girmiş olabilir. (Genellikle arıza olarak sayılmamaktadır.)
 • Hava kompresöründe meydana gelecek bir arıza nedeni ile hava basıncından azalma görülebilir ve istenilen seviyelere su taşıması olanaksız hale gelir.
 • Tahliye borularındaki deformasyonlardan dolayı sistem çalışmaz hale gelebilir.
 • Genleşme lastiğinin patlaması sonucunda tankın içindeki hava bitmiş olabilir.
 • Hava basıncında bir sorun olabilir bu durumda yetkili bir firmayı aramanız gereklidir. Aşırı basınçla birlikte tankın patlamasından dolayı ciddi sonuçlar doğabilmektedir.

Hidroforlar Konusunda Uzman Olan Bursa Hidrofor Servisi; Kurtez Su Sistemleri

Hidroforunuz sürekli çalışıyor, devreye girmiyor, hidrofor pompasında titreme var veya su basma konusunda yetersiz kalıyor gibi sorunlarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlar genellikle hidroforlar üzerindeki sistemsel arızalar yüzünden oluşmaktadır. Hidroforunuzda oluşabilecek her türlü arızanın tespitinin yapılması ve rutin hidrofor bakımlarınızın yapılması için Bursa hidrofor olarak; Bursa çevresinde hidrofor servisi konusunda hizmet vermekteyiz. İstediğiniz gün ve saatte bizi arayabilir ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilir ya da arıza tespit ve bakım onarım kaydı oluşturabilirsiniz.

Hidroforlar hakkında daha çok bilgi sahibi olmak ve kampanyalarımızdan anında haberdar olabilmek için bizi, Faceook'ta da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?